Drukuj

Przyczyny zaburzeń erekcji dzielimy na organiczne i psychogenne. W wielu przypadkach zaburzenia mają zarówno podłoże fizjologiczne, jak i związane z psychiką.

 

Zaburzenia seksualne występują częściej u mężczyzn po 40. roku życia. Dzieje się tak między innymi z powodu zmniejszenia ilości NO (tlenku azotu), czyli substancji, która potrzebna jest do powstania erekcji. Na ilość enzymu NO wpływ mają także choroby cywilizacyjne np. sercowo-naczyniowe.

Problemy z erekcją - wynikają z przyczyn organicznych i psychologicznych

Przyczyny organiczne zaburzeń erekcji - impotencji

Przyczyny organiczne – powodują ok. 80% zaburzeń erekcji. Zalicza się do nich różne problemy zdrowotne, urazy, rodzaje leków lub nałogi. Wśród schorzeń mających wpływ na powstawanie dysfunkcji erekcyjnej wymienia się zwłaszcza choroby utrudniające krążenie krwi, uszkadzające nerwy, tętnice i tkankę włóknistą.

 

Zdolność do utrzymania erekcji więcej wspólnego 
ma z ogólnym stanem zdrowia niż z męskością.


Do organicznych przyczyn zaburzeń erekcji należą:

•    zabiegi chirurgiczne wykonane na prostacie (gruczole krokowym) lub w obrębie jelita grubego,
•    otyłość,
•    przyczyny pochodzenia mózgowego lub rdzeniowego: guzy mózgu, udary mózgu, urazy czaszkowo-mózgowe, urazy rdzenia kręgowego, infekcja ośrodkowego układu nerwowego, padaczka,
•    urazy miednicy,
•    uszkodzenia ciał jamistych prącia oraz naczyń,
•    choroby:

- cukrzyca – kontrolowana w zły sposób może prowadzić do uszkodzenia nerwów i naczyń, które odpowiadają za transport krwi do penisa oraz upośledzenia wytwarzania NO,

- choroby serca (np. choroba niedokrwienna serca),

- rak prostaty,

- nadciśnienie tętnicze,

- miażdżyca (arterioskleroza),

- choroby żył,

- hipercholesterolemia

- dyslipidemia,

- choroby płuc,

- przewlekła niewydolność wątroby,

- marskość wątroby,

- niewydolność nerek,

- zaburzenia hormonalne,

- stwardnienie rozsiane,

- łagodny rozrost gruczołu krokowego.

 

•    przyczyny ze względu na wiek:


•    styl życia, a zwłaszcza:

•    leki i suplementy:

 

Czy wiesz że?

W ostatnich latach zauważa się wzrost ilości przypadków zaburzeń erekcji wśród młodszych mężczyzn. Zwykle przyczyną takich problemów jest nieodpowiedni styl życia, stres, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów, które statystycznie zwiększa o połowę prawdopodobieństwo pojawienia się problemów seksualnych. Dzieje się tak z powodu niekorzystnego wpływu nikotyny na naczynia krwionośne, które odpowiadają za transport krwi do penisa. Podobnie jest w przypadku nadużywania alkoholu, którego przesadna ilość prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych, a tym samym zablokowania swobodnego przepływu krwi do ciał jamistych prącia. Problemy ze wzwodem dotyczą również mężczyzn otyłych. W ich przypadku naczynia krwionośne zostają zatkane blaszkami miażdżycowymi. Doprowadza do tego niezdrowa dieta bogata w wysokokaloryczne, tłuste i smażone dania.

 

Przyczyny psychiczne i psychologiczne zaburzeń erekcji

Przyczyny psychogenne – występują rzadziej niż organiczne (ok. 20% przypadków) i dotyczą zwłaszcza młodych mężczyzn. W przypadku zaburzeń wywołanych przyczynami psychogennymi charakterystyczne jest występowanie erekcji w sytuacjach poza kontaktem z drugą osobą, przykładowo podczas masturbacji lub erekcji nocnej. Spowodowane jest to stresem i obawą przed niepowodzeniem, czy też brakiem stosunków płciowych w ostatnim czasie.

 

Do psychogennych przyczyn zaburzeń erekcji zaliczamy:

 

Czy wiesz że?

Niewielka dawka alkoholu pomaga uzyskać wzwód, ale nadużycie trunków staje się przyczyną problemów z erekcją.