Czym jest erekcja?

Erekcja to usztywnienie, uniesienie oraz powiększenie członka, do którego dochodzi na skutek zwiększonego dopływu krwi do ciał jamistych. Jest to skomplikowany proces, w którym udział biorą połączenia nerwowe i naczynia krwionośne wzajemnie na siebie oddziałujące.


Czym są ciała jamiste prącia?

Ciała jamiste złożone z licznych struktur naczyniowych budują część penisa, do którego napływa krew. W prąciu występują 3 ciała jamiste: dwa ciała jamiste prącia i jedno ciało jamiste cewki moczowej (tzw. ciało gąbczaste).


Mechanizm erekcji

Prącie zbudowane jest z ciał jamistych, żołędzi oraz ciała gąbczastego. Do wzwodu dochodzi, gdy gąbczaste tkanki w ciałach jamistych wypełniają się krwią. Napełnione krwią uciskają naczynia żylne, a to zmniejsza odpływ krwi i usztywnia członek. Dochodzi do erekcji – prącie staje się twarde. Zwiotczenie członka następuje dopiero po wytrysku, czyli ejakulacji. Wówczas to ucisk na żyłę zmniejsza się, a krew odpływa.
Zdolność do utrzymania erekcji wynika przede wszystkim z ogólnego stanu zdrowia, a zwłaszcza prawidłowego funkcjonowania żył i tętnic. Zaburzenia erekcji mogą być zatem konsekwencją zakłóceń prawidłowego krążenia krwi. Do problemów z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu doprowadzić mogą także zaburzenia neurologiczne.

 

Źródło: Youtube.com


Przepływ bodźców

Do powstania erekcji potrzebne jest pobudzenie układu nerwowego, które odczuwane jest jako przyjemne podniecenie. Podczas tego pobudzenia, bodźce są przetwarzane w mózgu a następnie przekazywane do ośrodka erekcji w rdzeniu kręgowym. Nerwy obwodowe przewodzą bodźce do mięśni tętnic i ciał jamistych, które rozluźniają się i wypełniają krwią. Byłoby to niemożliwe gdyby nie NO, czyli tlenek azotu – substancja chemiczna wytwarzana w komórkach śródbłonka i mięśniach gładkich naczyń doprowadzających krew do prącia. Związek ten utlenia się podczas  transmisji sygnału przez rdzeń kręgowy i działa rozluźniająco na prącie, tym samym zwiększając zdolność przepływu krwi. W przypadku braku tlenku azotu erekcja jest niemożliwa nawet w sytuacji silnego podniecenia, ponieważ niemożliwy jest napływ krwi do członka i jego usztywnienie.